Те не нараняват тялото, но унищожават самочувствието на малчугана и имат негативен ефект в дългосрочен план
Снимка: Shutterstock
Има родители, които са убедени, че правилното възпитание става единствено с наказания, дори и по-сурови, а даже и с бой. Други категорично отхвърлят тези методи и се стараят да бъдат максимално либерални и разбиращи в отношенията си с децата.
За съжаление има и един друг тип насилие, което нанася дори по-сериозни травми върху детето, отколкото физическото посегателство. Става дума за психологическото насилие.
То може да бъде причинено както в семейството, така и в училище, в близката градинка, по време на игра и т.н. И често остава незабелязано дълго време.
Психологическото насилие е много по-фино и затова лесно може да бъде подминато. То обаче има огромен вреден потенциал и прониква в съзнанието на детето, нанасяйки сериозни последствия, които могат да останат латентни дълго време, но след това да се проявят с цялата си сила.
Има 3 най-разпространени вида психологическо насилие, за които трябва да внимавате и да опитате да предпазите децата.
Снимка: Shutterstock
Унижение
То нанася трайни вреди върху самочувствието на детето и може дори да го срине напълно.
Постоянната критика, фалшивите обвинения, безпричинните обиди са средствата, които карат малчугана да се затваря все повече в себе си. А това подкопава самочувствието му и вярата в собствените сили.
Това подхранва желанието на нараняващия да продължи по същия начин и да унижава все повече и повече детето, опиянявайки се от собствените възможности да приложи сили и смачквайки съвсем своята жертва.
Обикновено такова унижение се извършва в присъствието на връстници, които да аплодират победителя, което е още по-унизително за жертвата.
Промиване на мозъка
На подобно въздействие не са изложени само хората, принадлежащи към екстремистки или фундаменталистки политически или религиозни групи, но и деца от напълно нормални семейства. Или поне на пръв поглед нормални.
Такъв пример са децата на родители, които са разделени и не поддържат добри отношения помежду си. Те се стараят да втълпят на малчуганите колко лош е другия, използвайки неприятни факти и грозни думи.
Целта е да ги убедят в своята правота и чистота, подкрепяни от роднините си, които също се настройват срещу другия родител.
Това въздействие причинява на детето тревожност и предизвиква объркване, които могат да се задълбочат сериозно.
Снимка: Shuttertsock
Изолация
До изолация може да се стигне, ако семейството прекалява в обгрижването и защитата на детето.
Такива родители са склонни да организират деня до минути и да моделират всяка стъпка на малчугана по свой модел, само и само да го предпазят от евентуални неприятности.
Те най-грубо се намесват в личните му предпочитания, селектират контактите му и решават какво може и какво не може да прави.
Това води до риск от пълна зависимост от родителите, неспособност да взема самостоятелни решения и липса на независимост дори като възрастен. Такива деца също така се страхуват да се изправят пред трудностите и често се затварят в дома си, поддържайки установените още от родителите им навици.
По материали от Curioctopus
Бебетата нямат почти никакви проблеми във водата, защото тя напомня на доскорошната им естествена среда.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари